Dziś jest: sobota, 18-05-2024, Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
Do zakończenia roku
szkolnego pozostało:
Biuletyn Informacji Publicznej XML

Aktualności

E-dziennik.jpeg

Szkolne koło wolontariatu.png

Blog Anioły ze szkoły

Zastępstwa.jpeg

Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 406
W tym miesiącu: 10653
Wszystkich odwiedzin: 3046984
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP

Zarys historii szkoły


 

       Po zakończeniu II wojny światowej społeczność dobrzeńska bardzo szybko przystąpiła do organizowania nauki szkolnej w swojej wsi. I tak rok szkolny 1945/1946 powitało wiele dzieci, którym wojna uniemożliwiała kontynuację nauki. 
       Najstarszą klasę w szkole tworzyły dzieci urodzone w 1931 roku (było ich 73). Wszystkie klasy były bardzo liczne, gdyż była to jedyna szkoła w Dobrzeniu. Najliczniejszymi były roczniki 1932 i 1934, w każdym z nich było ponad stu uczniów. 
       Po wybudowaniu w Dobrzeniu Szkoły Podstawowej nr 2, a następnie w wyniku masowej emigracji ludności do Niemiec (w latach osiemdziesiątych), liczba uczniów gwałtownie zmalała. Najmniej dzieci chodziło do szkoły w roku szkolnym 1990/1991, gdyż tylko 143 osoby. 
       Po uruchomieniu Elektrowni "Opole" i zasiedleniu osiedla Energetyk, znowu liczba uczniów w szkole wzrosła.
I tak w roku szkolnym 1994/1995 było ich już 217,  a w 2001/2002 do szkoły uczęszczało już 408 uczniów. Podobna ilość uczniów chodzi dziś do szkoły, wszystkich uczących się obecnie w naszej szkole jest 420. 
       1 września 1973 roku, w wyniku reformy oświaty w Polsce, Szkoła Podstawowa nr 1 przekształciła się w Zbiorczą Szkołę Gminną, kierowana przez gminnego dyrektora szkół. Był on odpowiedzialny za oświatę w całej gminie i równocześnie kierował naszą szkołą. Dopiero po prawie dwu i pół roku, bo od 1 stycznia 1976 roku, utworzono stanowisko zastępcy gminnego dyrektora szkół do spraw szkoły, którego zadaniem było kierowanie naszą placówką. 
       1 września 1984 roku reforma szkolnictwa upadła, zbiorcze szkoły gminne zostały zlikwidowane i szkoła nasza znowu zyskała status szkoły podstawowej. 
       Rok szkolny 1999/2000 to rok wprowadzania kolejnej wielkiej reformy oświaty. Modyfikacji ulega nie tylko program nauczania, ale także organizacja szkół. Likwidacji ulegają ośmioletnie szkoły podstawowe, a powstają sześcioletnie, których absolwenci kontynuują naukę w trzyletnich gimnazjach. Szkoła nasza zostaje Publiczną Szkołą Podstawową nr 1, do której uczęszczać będą dzieci z całego Dobrzenia Wielkiego, a od przyszłego roku - również z Dobrzenia Małego. Od zakończenia wojny do chwili obecnej przez mury naszej szkoły przeszło kilka tysięcy uczniów. [Na podstawie tekstu Pani Róży Rohn]

       W roku 2005 w szkole zostają utworzone oddziały klas sportowych i szkoła otrzymuje nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim.