Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 1547
W tym miesiącu: 18283
Wszystkich odwiedzin: 3680262
Szanowni Państwo,
Od 2 lipca 2025 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące nauki języka mniejszości narodowej w klasach VII i VIII szkoły podstawowej. W nowym roku szkolnym Państwa dzieci będą uczniami klasy VII, w której jest obowiązkowa nauka drugiego języka obcego. W poprzednich latach uczniowie rezygnowali z kontynuacji nauki języka mniejszości, ponieważ nie jest on traktowany jako język obcy.
Od ubiegłego roku szkolnego zmieniły się przepisy w zakresie nauczania języka mniejszości narodowej. Będzie możliwa kontynuacja nauki w klasie VII i VIII szkoły podstawowej z jednoczesnym zwolnieniem przez dyrektora z nauki drugiego języka obcego.
Podsumowując:
- Uczniowie, którzy chcieliby kontynuować naukę języka mniejszości niemieckiej, muszą złożyć wniosek do dyrektora szkoły o zwolnienie z nauki drugiego języka obcego nowożytnego. Te osoby będą miały 3 godziny kontynuacji języka mniejszości w tygodniu, a na świadectwie kończącym szkołę podstawową pojawi się ocena z przedmiotu „Historia i kultura niemieckiej mniejszości narodowej” tzw. HIK, która będzie liczyła się do średniej. Uczniowie Ci nie mogą na egzaminie klas ósmych zdawać języka niemieckiego.
- Uczniowie, którzy nie chcą kontynuować nauki języka mniejszości niemieckiej, muszą złożyć oświadczenia o rezygnacji nauki języka mniejszości narodowej- języka niemieckiego i nauki własnej historii i kultury na drukach otrzymanych od wychowawców lub nauczycieli języka niemieckiego. Uczniowie Ci będą uczyli się języka niemieckiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo, a na świadectwie kończącym szkołę podstawową nie będzie oceny za przedmiot „Historia i kultura niemieckiej mniejszości narodowej”. Uczniowie Ci mogą zdawać język niemiecki na egzaminie klas ósmych.
Każdy uczeń, który chce kontynuować naukę języka mniejszości narodowej- język niemiecki musi do 31 marca 2026 r. wycofać w sekretariacie szkoły wniosek nr 2 i złożyć wniosek nr 1, który jest dostępny na stronie szkoły w zakładce „pliki do pobrania” - język niemiecki kl. VII-VIII.
DOCXWniosek o zwolnienie z drugiego języka obcego z j. mniejszości.docx (38,02KB)