Dziś jest: piątek, 19-07-2024, Imieniny: Alfreny, Rufina, Wincentego
Do zakończenia roku
szkolnego pozostało:
Biuletyn Informacji Publicznej XML

Aktualności

E-dziennik.jpeg

Szkolne koło wolontariatu.png

Blog Anioły ze szkoły

Zastępstwa.jpeg

Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 409
W tym miesiącu: 9538
Wszystkich odwiedzin: 3091323
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP

19.04.2017 r.

 

 

19 kwietnia 2017 r. 

Apelujemy "Kupujcie jajka z głową" eggs-2092173_960_720.jpeg 

czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego). Te cyfry oznaczają, że jajka pochodziły od kur, których naturalne zachowania zostały poszanowane. Jajka z tych hodowli są droższe ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia.

Anioły.png

oraz Klub Gaja 

zapraszają do lektury

Apelujemy: „Kupujcie jajka z głową!” czyli takie, które oznaczone są numerem 0 i 1 (z chowu ekologicznego i wolnowybiegowego). Te cyfry oznaczają, że jajka pochodziły od kur, których naturalne zachowania zostały poszanowane. Jajka z tych hodowli są droższe ale warto zapłacić wyższą cenę oszczędzając tym zwierzętom cierpienia.

W Polsce mamy około 40 mln kur niosek. Jesteśmy jednym z czołowych producentów jaj w Europie. Dane KE za 2016 r. potwierdzają, że zajmujemy trzecie miejsce, po Wielkiej Brytanii i Francji. Produkujemy około 10 miliardów jaj rocznie.  W tym około 88%  produkcji jaj pochodzi z hodowli kur niosek w systemie klatkowym (wg. GIW z 2016 r.).  W Europie w systemie klatkowym trzyma się 56% kur , a pozostałe 44% kur w hodowlach: ściółkowych (26%), wolnowybiegowych (14%), ekologicznych (4%).

Jajka z numerem 3 z systemu klatkowego, pochodzą od kur, które nigdy nie wychodzą z klatki na zewnątrz, są stłoczone, okaleczone, zwykle mają obcięty dziób oraz pazurki i nie mogą zaspokajać naturalnych potrzeb. Nie mogą grzebać w piasku ani wygrzewać się na słońcu. Jaja z numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej, gdzie kury trzymane są w zamkniętych budynkach produkcyjnych. Mogą przemieszczać się w zatłoczonych halach i zaspokajać niektóre naturalne potrzeby, nie mają dostępu do czystego powietrza, wciąż nie widzą słońca i zieleni.

Dokonując wyboru w sklepie możemy polepszyć los tych zwierząt. Co możemy zrobić? Nie kupować jajek z numerem 3 i 2. Klub Gaja zachęca do zakupów jajek z numerem 0 – pochodzących z chowu ekologicznego i z numerem 1 – z wolnego wybiegu. Kury hodowane w ten sposób mają zapewniony dobrostan, ich naturalne zachowania zostały poszanowane. Oznacza to, że kury mieszkają w kurnikach, mogą wychodzić na wybieg, wygrzewać się na słońcu, grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać. W chowie ekologicznym dodatkowo mają zapewnioną naturalną, certyfikowaną paszę – ziarna zbóż, świeże zioła i trawy.

Jajka od kur szczęśliwszych są droższe ale warto zapłacić taką cenę wspierając wolny chów kur! To najlepszy sposób poparcia dla polskich hodowców kur trzymanych na wolnym wybiegu lub w hodowli ekologicznej.

 

więcej informacji : http://www.klubgaja.pl/cms/uploads/pdf/klubgaja-jajka-pl.pdf