Dziś jest: poniedziałek, 24-06-2024, Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
Do zakończenia roku
szkolnego pozostało:
Biuletyn Informacji Publicznej XML

Aktualności

E-dziennik.jpeg

Szkolne koło wolontariatu.png

Blog Anioły ze szkoły

Zastępstwa.jpeg

Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 476
W tym miesiącu: 21017
Wszystkich odwiedzin: 3077856
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP

Dwudniowa wycieczka klas V do Krakowa i Wieliczki

21 i 22 września klasa 5a i 5b była na dwudniowej wycieczce w Krakowie i Wieliczce. Wyjazd dofinansowany został w ramach przedsięwzięcia pn. Poznaj Polskę.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Wieliczce, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zabytkowej kopalni soli. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy solankowe jeziora oraz podziemne komory, w tym Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz metody wydobycia i transportu soli. Po wyjściu z kopalni przejechaliśmy do Krakowa na Kopiec Kościuszki – skąd rozciągała się piękna panorama okolicy. Wzięliśmy udział w lekcji historii w zabytkowym XIX-wiecznym forcie i terenach wokół kopca. Odwiedziliśmy również multimedialną i interaktywną wystawę „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Byliśmy z wizytą na królewskim Wawelu, zobaczyliśmy zamkowy ogród, dziedziniec, odwiedziliśmy wnętrza Katedry Królewskiej z Dzwonem Zygmunta. Po wyjściu zjedliśmy obiadokolację w restauracji i przejechaliśmy do hotelu.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od śniadania w hotelowej restauracji. Po wykwaterowaniu wróciliśmy do centrum miasta. Trasą królewską przemieściliśmy się przez historyczny zespół miasta Krakowa na rynek główny z Bazyliką Mariacką i Sukiennicami. Odwiedziliśmy nowoczesne Muzeum Historyczne Miasta Krakowa mieszczące się w podziemiach rynku, gdzie poznaliśmy historię grodu Kraka. Po wyjściu udaliśmy się w drogę powrotną do Dobrzenia. 

Katarzyna Lauer-Borucka, Elżbieta Rychlik