Dziś jest: sobota, 22-06-2024, Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
Do zakończenia roku
szkolnego pozostało:
Biuletyn Informacji Publicznej XML

Aktualności

E-dziennik.jpeg

Szkolne koło wolontariatu.png

Blog Anioły ze szkoły

Zastępstwa.jpeg

Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 780
W tym miesiącu: 19581
Wszystkich odwiedzin: 3076420
Elektroniczna skrzynka podawcza - ePUAP

Minione wycieczki szkolne

Wycieczka pierwszaków

W dniu 27 maja 2019 roku uczniowie trzech klas pierwszych pojechali do   Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku.

  Na początku dzieci weszły do wieży, która jest pozostałością po toszeckim zamku. Tu pani przewodnik opowiedziała  im legendy dotyczące tego miejsca. Uczniowie usłyszeli legendę o psie Toszku, który uratował swego pana podczas polowania w lesie i  stąd pochodzi nazwa miasteczka.                  

    Dzieci obejrzały również projekcję spektaklu „ Legenda o złotej kaczce”  i dowiedziały się, że kaczka została ukryta przez księżniczkę Gizelę  w podziemiach zamku. Prawdopodobnie odnajdzie ja poszukiwacz urodzony w niedzielę.

  Pani przewodnik zaczęła opowiadać kolejną legendę, której bohaterką był włóczący się po zamku duch białej damy. Nagle… dzieci na żywo zobaczyły wędrującego ducha, który wywołał wiele emocji.

   Później odbyły się warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim „Wędrówki po średniowiecznym zamku”.

  Wycieczkę zakończyły zabawy na dziedzińcu  i zakupy pamiątek w zamkowym sklepiku.

fot. M.Kamińska, D.Piechota, K. Wajman             opr. U. Haliniak

IMG-20190527-WA0005.jpegIMG-20190527-WA0008.jpegmakieta 3.jpegmakieta1.jpegmakieta2.jpegna dziedzińcu.jpegna tle wieży.jpegprzed zamkiem.jpegw wieży zamkowej.jpegwarsztaty plast.jpeg

 

 

 

 

 

 

W Kotlinie Jeleniogórskiej - wycieczka klasy VI b i VII a 

    W dniach 20 – 21 maja 2019  r. uczniowie klasy VI a  i VII a   wybrali się na dwudniową wycieczkę w Karkonosze. Kotlina Jeleniogórska  to Dolina Królów  i Cesarzy , którzy budowali tutaj  swoje  zamki , pałace , folwarki  .

  W pierwszym dniu  wycieczki odbyła się  wyprawa nad malownicze wodospady:  Kamieńczyka i Szklarki. Następnym etapem był spacer do zapory na Zalewie Leśniańskim oraz  zwiedzanie malowniczo położonego Zamku Czocha w miejscowości Sucha, będącego starą, gotycką warownią.

W dniu  22 maja uczestnicy wycieczki pojechali do  Karpacza, gdzie zwiedzali Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Świątynia Wang).

  Jest to najstarszy kościół drewniany w Polsce. Został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii na przełomie XII i XIII wieku.

    Z Karpacza wycieczkowicze wybrali się do Jeleniej Góry. Piękna pogoda sprawiła, że spacer ulicami miasta był prawdziwym relaksem.

Kotlina Jeleniogórska  to Dolina Królów  i Cesarzy , którzy budowali tutaj  swoje  zamki ,pałace i folwarki.

    W  Sanktuarium Krzyża Świętego

    W świątyni tej znajdują się relikwie Drzewa z Krzyża Świętego, relikwie Św. Faustyny oraz Św. siostry Marii de Mattias.

   Na deptaku obok  można zobaczyć pamiątkową tablicę stanowiącą Absolutne Centrum Miasta.

    Wycieczka dała wszystkim dużo radości oraz wzbogaciła naszą wiedzę o miastach i  ciekawych miejscach Kotliny Jeleniogórskiej.

fot. mgr Danuta Stankiewicz - Pason, opr. mgr Urszula Haliniak

1001.jpeg1002.jpeg1003.jpeg1004.jpeg1005.jpeg

 

 

 

 

 

Wycieczka do grodu rycerskiego w Byczynie

    Podążając śladami historii uczniowie  klasy VIII a  udali się w dniach 25-26 kwietnia na dwudniową wycieczkę do grodu rycerskiego  w Byczynie. Jest on zbudowany  na wyspie  i otoczony naturalną fosą. W pobliżu nie ma żadnych zakładów przemysłowych, co sprawia, że można tu wspaniale wypocząć  na łonie przyrody,     

Gród otoczony jest wysokim na 6 metrów drewnianym ostrokołem. W środku znajdują się: trybuny na 350 osób, wieże strażnicze, zbrojownia, kuźnia, przymierzalnia średniowiecznych strojów, czerpalnia papieru, wystawa narzędzi tortur i staropolska karczma, „Gościniec śpiącego rycerza” z miejscami noclegowymi.

Duże zainteresowanie wzbudził  tor łuczniczy oraz miejsce kaźni z dybami i pręgierzem. Wielu miało ochotę na rzucanie toporem, włócznią, nożem, strzelanie z łuku oraz jazdę na drewnianym koniu.

Młodzież uczestniczyła także w ciekawych warsztatach nauki pisania gotyckich liter gęsim piórem oraz lekcjach  fechtunku bronią białą.

  Był to ciekawie spędzony czas dla wszystkich uczestników tej wycieczki.

Fot. Katarzyna Palt, opr. Urszula Haliniak

 

w grodzie.jpegw grodzie Byczyna.jpegStrzelanie z łuku.jpegPisanie gęsim piórem.jpegByczyna.jpegByczyna1.jpegByczyna2.jpeg